top of page
  • Writer's pictureamazia fensterheim

איך להעצים ילדים? איך מעצימים ילדים?

למרות שכל הורה רוצה שהילד שלו יצליח ויהיה מאושר, לא כולם זוכים לראות את הילדים שלכם גדלים להצלחה, סיפוק ואושר.

זה כואב. לראות את הילד חוזר מבית ספר עצוב. לראות את הילד נכשל ומתוסכל מעצמו. לשמוע מהילד שהוא לא מאמין בעצמו. לראות את הילד מוותר.

אתם רוצים לעזור לו. אתם באמת רוצים. אתם מנסים. אולי אתם אפילו רואים שינוי. אבל האם השינוי הזה נשאר? האם השינוי מספיק?

במאמר הזה אני רוצה להיכנס עמוק יותר לתהליך העצמה לילדים. מה הוא כולל, איך הוא עובד, ומה אתם יכולים לעשות בתור הורים.

השאלות שנענה עליהם במאמר:

  1. מה זה אומר להעצים ילדים?

  2. איך מעצימים ילדים?

  3. אילו דברים הורים יכולים לעשות כדי להעצים את הילדים שלהם?

איך להעצים ילדים איך מעצימים ילדים

אז מה זה אומר להעצים ילדים?

תהליך העצמה לילדים הוא תהליך של הקניית האמונות, הגישה, והיכולות שהילד צריך על מנת לממש את עצמו בעולם ולחיות חיים של הצלחה, סיפוק, ואושר.

אולי אפשר לתאר את זה במשפט אחד.. אבל היישום של זה הוא הרבה הרבה יותר מורכב מזה.

איך מעצימים ילדים?

בגישת ה-NLP אנחנו אוהבים להתחיל מחקירת הצלחה. אז בואו נחקור הצלחות. בואו נדמיין אדם שחי חיים של הצלחה, סיפוק ואושר. מה יש לו? מה אפשר לאדם הזה להגיע לתוצאות האלו? אילו אמונות? אילו גישות? אילו יכולות? אילו פעולות? איך הוא התמודד עם קשיים? מה הייתה הגישה שלו כל פעם שנפגש עם אתגר?

עוד לפני שנענה על השאלה "איך מעצימים ילדים?", שימו לב למה שעשיתי בפסקה האחרונה. דמייני את האדם המועצם והתחלתי לשאול שאלות להבין מה מאפיין אותו. זה הדבר הראשון שאנחנו רוצים לעשות כשאנחנו רוצים להעצים ילדים. אנחנו רוצים לדמיין את הילד ייראה כאשר הוא מועצם ולאפיין את זה.

לתהליך הזה שדיברנו עליו עכשיו אני קורא "הגשר".

כל תהליך שאני מעביר עם כל ילד, אני רוצה להגדיר את שלושת החלקים של הגשר. נקודת ההתחלה (העלייה לגשר / נקודת המוצא), נקודת הסוף (לאיפה הגשר מוביל / התוצאה הרצויה - במקרה שלנו, העצמה), והתהליך (מה הילד צריך לעבור כדי לעבור מנקודת ההתחלה לנקודת הסוף.

אוקיי. בואו נחזור לאפיון ההצלחה של תהליך ההעצמה לילדים.

כשאנחנו רוצים לאפיין הצלחה אנחנו רוצים להבין מה אדם עשה כדי להגיע להצלחה ומה הייתה הפסיכולוגיה שלו שהובילה אותו לעשות את הדברים שהובילו להצלחה.

בואו נחשוב על האדם שאתם רוצים שהילד שלכם יהיה.

דמיינו את האדם הזה ותשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

  1. מה הוא היה צריך להאמין לגבי עצמו כדי להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

  2. מה הוא היה צריך להאמין לגבי העולם כדי להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

  3. אילו יכולות היו לו שאפשרו לו להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

  4. אילו קשיים עלו לו בדרך ואיך הוא התמודד איתם בצורה שאפשרה לו להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

אם נסתכל על ארבעת השאלות האלו, כנראה שאפשר למצוא תשובות שיחזרו על עצמם אצל רוב האנשים:

מה הוא היה צריך להאמין לגבי עצמו כדי להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

כנראה שהוא היה צריך להאמין שהוא מסוגל לעשות את זה. שיש לו את היכולות הנדרשות כדי להצליח. שהוא יכול להתמודד בהצלחה עם כל קושי שיעלה במהלך הדרך. שהוא יכול לתקשר בצורה יעילה עם בני אדם כדי שיוכל לנווט את עצמו אל ההצלחה. שיש לו את היכולות ללמוד את כל מה שיצטרך כדי להצליח.

כנראה שהוא ידע להגדיר עם עצמו מה הוא רוצה ולקבל את ההחלטת המקדמות ביותר. כנראה שהוא ידע שלהתייעץ עם אחרים זה כוח. כנראה שיידע מתי להתייעץ עם אחרים.

כנראה שהוא האמין לגבי עצמו שיש לו את כל המשאבים שהוא צריך כדי להצליח במטרות שלו ושהוא ראוי להצליח.

מה הוא היה צריך להאמין לגבי העולם כדי להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

כנראה שהוא היה צריך להאמין שהעולם מאפשר להצליח. שאפשר לייצר קשרים מובילי הצלחה. שיש אנשים שאפשר להישען עליהם בצורה בטוחה ובריאה. שלמרות שיש רוע, יש גם טוב בעולם. שהמטרה שלו שווה בעולם.

אילו יכולות היו לו שאפשרו לו להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

כנראה שהיו לו יכולות של קבלת החלטות. כנראה שהוא היה עקבי. שהיה לו את היכולת להתמיד. כנראה שהיה נחוש. שידע לעשות את מה שצריך לעשות גם כשלא היה לו כוח לזה. כנראה שהיה לו את היכולת לייצר לעצמו מוטיבציה. כנראה שידע להגדיר מטרות. כנראה שידע להוציא מהמטרה את האסטרטגיה שתוביל להצלחה. כנראה שהיה לו חוסן נפשי שאפשר לו להתמודד עם רגעים של חוסר ביטחון, חוסר אמונה, ופחד. כנראה שהוא פעל.. שהוא לא סתם דיבר. כנראה שהייתה לו את היכולת לזהות מה הוא רוצה ומה טוב לו.

אילו קשיים עלו לו בדרך ואיך הוא התמודד איתם בצורה שאפשרה לו להגיע לנקודת ההצלחה הזאת?

כנראה שהוא ראה בכל כישלון הזדמנות ללמידה ותיקון. כנראה שהוא לא פחד מקשיים. כנראה שהוא ראה קשיים כחלק מהדרך להצלחה. כנראה שהיה לו את החוסן להתגבר על קשיים. כנראה שהוא היה יצירתי והצליח למצוא דרכים להתגבר על הקשיים. כנראה שהיה לו את היכולת להניע את עצמו גם ברגעים קשים.

אז איך מעצימים ילדים??

אני בטוח שיש עוד דברים שאפשר להוסיף לרשימות האלו. הנקודה החשובה ביותר שאנחנו צריכים להבין בתור אנשים שרוצים להעצים ילדים, הוא שהדרך להעצים ילדים הוא ללמד אותם להצליח בצורה בריאה ומאוזנת.

למה אני אומר בצורה בריאה? כי יש יותר מדי אנשים שדוחפים ילדים להצליח על חשבון הבריאות הנפשית. הם הפכו את ההצלחה למטרת החיים. הצלחה מבחינתי היא לחיות את החיים המתאימים לכל אחד. לחיות ברווחה נפשית. להיות גאה בעשייה שלנו. להסתכל על החיים שלנו ולהיות גאים בהם.

תהליך העצמה הוא תהליך שמתמשך לכל החיים. אני בטוח שתוך כדי שקראתם את הדברים למעלה הבנתם שכל זה רלוונטי גם לכם.. (או שאולי אתם כבר מושלמים😏)

הטעות המשמעותית ביותר שאנחנו יכולים לעשות בתהליך העצמת ילדים היא להסתכל על זה כתהליך קצר טווח. תהליך העצמה הוא תהליך של חיים שלמים. זה לא שהתהליך נגמר כשהם עוזבים את הבית. זה שהם לוקחים אחריות על ההעצמה של עצמם. וכן.. חלק מהתהליך שאתם צריכים להעביר הוא להסביר להם את זה..

בעצם, תהליך העצמה לילדים הוא תהליך של התפתחות אישית. הילד צריך ללמוד שהוא מסוגל לעשות את מה שצריך לעשות כדי להצליח ולהיות מאושר.

כל חוויה שהילד עובר משפיע על ההתפתחות שלו. כל יום בבית ספר. כל חוג שהוא הולך אליו. כל אינטראקציה. כל שיחה.

אז מה אתם יכולים לעשות בתור הורים כדי להעצים את הילדים שלכם??

אילו דברים הורים יכולים לעשות כדי להעצים את הילדים שלהם?

אתם צריכים לראות את עצמכם כמנהיגים. מנהיגים לא בהכרח מבצעים את הפעולות הנדרשות. המנהיגים אחראים לוודא שהכל קורא.

כפי שאני מאמין, כהורה, התפקיד שלך בהעצמת הילד הוא לוודא שהסביבה שלו מעצימה. שהוא מסתובב עם האנשים המעצימים. שהוא מפרש את העולם בצורה מעצימה. שהוא הולך לחוגים עם המדריכים המעצימים. שהוא עובר את הטיפולים הנכונים. שהוא קורא את הספרים הנכונים.

יש עוד הרבה דברים.. אבל מספיק שתראו את תפקידכם בתור אחראים על יצירת סביבה מעצימה, כנראה שתעשו עבודה מדהימה!

זה יכול להיות אפילו ברמה של להחליט איך לעצב את החדר של הילד. זה יכול להיות בשאלות שאתם בוחרים לשאול אותו אחרי יום לימודים. כמו: על מה אתה גאה בעצמך היום? מה גרם לך להיות שמח היום? למי עזרת היום?

אם אתחיל לכתוב כאן רשימה של דברים פרקטיים כנראה שלא אסיים לכתוב. יש כל-כך הרבה דברים.

אתם מכירים את הילדים שלכם יותר טוב מכל אחד אחר. תחשבו בצורת "הגשר". מי אתם רוצים שהילד יהיה? ומה אתם יכולים לעשות כל רגע כדי לקדם אותו עוד צעד קטן על הגשר לכיוון האדם שאתם רוצים שהוא יהיה.

אולי בהמשך אכתוב עוד פוסט על המלצות פרקטיות.. אבל בינתיים, נראה לי שזה מספיק להיום.

אני מקווה שזה נתן להם חומר למחשבה, ויותר חשוב מזה, כיוון מחשבה על איך להעצים את הילדים שלכם.

תזכרו, אני כאן בשבילכם לכל דבר.

מחכה להזדמנות לשוחח ולפגוש אתכם במציאות!

זכרו, אם אתם צריכים, אתם יכולים לתאם איתי שיחת ייעוץ בחינם בלינק הבא:

המשך יום מושלם!

53 views0 comments

Comments


bottom of page